HOME tel:+421 2 52 497 007 e-mail: info@obecoravcov.sk Šafárikovo nám. 7, 811 02 Bratislava 1 Pridať k oblúbeným Nastaviť ako domovskú stránku
*
Dnes je: 16.02.2019 Meniny má: Blahoželáme TIP: Pošlite narodeninovú, alebo meninovú SMS.
   
O NÁS
VIDEOARCHÍV
Dátum: 30.11.2014
Počet videní: 15428
Zdroj: www.staromestska.tv
FOTOGALÉRIA
Fotky o Orave - 4
ARCHÍV
ANKETA
Páči sa Vám naša nová stránka Obec Oravcov v Bratislave?

Ano (3453 hl.)
 
Nie (2169 hl.)
 
Ešte to nie je ono (2087 hl.)
 
Celkom hlasovalo: 7709
Zobraziť všetky ankety
ODKAZY

Weblinks sekcia

REKLAMA
NA STIAHNUTIE
Download Obec Oravcov v Bratislave Kliknite pre viac informácií...
  Počet stiahnutí  1174x
Download Rašeliniská Bielej Oravy Kliknite pre viac informácií...
  Počet stiahnutí  4033x
Download Obec Oravcov v Bratislave Kliknite pre viac informácií...
  Počet stiahnutí  1191x

Download sekcia

KNIHY ONLINE

M. Kubínyi: Imrich Thurzo

* História
Vydané dňa 01. 07. 2011 (13424 prečítané)

Niekoľko desaťročí aktivitám Oravcov v Bratislave dominoval Ples Oravcov (Oravský večer). Obec Oravcov ako občianske združenie však vznikla len pred 24 rokmi.

Málokto vie, že okrem neho už niekoľko rokov organizujeme aj mnoho ďalších aktivít spoločensko-kultúrneho charakteru, na ktoré pozývame aj široku verejnosť.

 


 

Na richtárskom stolci

To, že Obec Oravcov existuje a funguje je zásluha Výboru a hlavne richtára. Pred pár rokmi sa úradujúci richtár Ján Oparty sa rozhodol ďalej nekandidovať a Výbor Obce Oravcov  ponúkol richtársky stolec Milanovi Galandovi, ktorému bola odovzdal aj povestnú richtársku bakuľu a šerpu s nápisom „Oravský richtár“. 

Filmára a vysokoškolského pedagóga Jána Opartyho teda vystriedal právnik a publicista, ktorý v Dolnom Kubíne absolvoval ZŠ J. Matušku  a Gymnáziu P.O.Hviezdoslava. Po vyštudovaní práva na Univerzite Komenského v Bratislave sa na niekoľko rokov vrátil domov na Oravu, aby opäť odišiel a v Bratislave sa ujal richtárčenia.

Milan Galanda vo svojom inauguračnom prejave uviedol, že považuje za česť, že bude môcť pokračovať v práci svojich predchodcov, ktorými ,okrem Jana Opartyho a Petra Haťapku, boli profesor Jozef Lipka, docent Jozef Heger a prvý v poradí bol MUDr. Ivan Chodák.

Od Oravského plesu k Oravskému večeru

Každoročne pripravujeme "ples", teraz už ako tradičný Oravský večer. Dlhé roky sme ho organizovali v PKO a patril medzi najvychýrenejšie a najnavštevovanejšie. Posledné tri roky sa stretávame v Hoteli Junior, kde sme mali v januári 2016 už jeho 43. ročník. Máloktorý krajanský spolok, okrem „Oravcov“ sa môže pochváliť, že udržiava takúto dlhodobú tradíciu. A to hlavne vďaka pravidelným návštevníkom, ktorí sa na túto akciu tešia celý rok, a tým pomáhajú udržiavať jeho tradíciu.

Výber z aktivít v roku 2016

3.  3.  2016 - Oravská galéria obrazom, písmom i slovom

Kultúrno-spoločenské podujatie spojené s prezentáciou vybraných publikácií o Oravskej galérii.

18.  2.  2016 - Taká malá propaganda

premietanie filmu oravského rodáka, režiséra Mareka Kuboša, spojené s diskusiou o manipulácii verejnej mienky v médiách.

16. 1.  2016 - 43. Oravský večer

43. ročník povestného Plesu Oravcov, na ktorom kultúrny program už tradične zabezpečujú oravskí rodáci, tentokrát FS Janoštinovci zo Zuberca a hudobná skupina Rebeca z Dolného Kubína.

Výber z aktivít v roku 2015

26. 11.  2015 - Spomienka na Tábory nútených prác - PTP

Spoločensko-kultúrne podujatie  venované ľuďom, ktorí slúžili v útvaroch PTP. Vojenské tábory nútených prác – takzvané pomocné technické prápory mali slúžiť aj na prevýchovu triednych nepriateľov. Pár vtedajších "triednych nepriateľov" žije skromne medzi nami a ich spomienky boli súčasťou pamäti nášho národa...

25. 11.  2015 - Spomienkové podujatie na Štefana FURDEKA

Kultúrno-spoločenské spomienkové podujatie pri príležitosti 160. výročia narodenia a 100. výročia úmrtia a 100. výročia uzavretia Clevelandskej dohody.

28. 10. 2015 - 50 rokov Oravskej galérie

Spoločensko-kultúrne podujatie spojené s premietaním ukážok z filmu "Oravská galéria".

Rok 2014 - spomienky na rodákov

V roku 2014 na počesť Ivana Chodáka, ktorý by sa bol dožil 100 rokov, sa v spolupráci so Slovanom Bratislava, Hlavným mestom SR Bratislava a Mestom Dolný Kubín uskutočnila spomienková akcia. jej súčasťou bola aj prezentácia publikácie o Ivanovi Chodákovi. O akcii natočila Staromestská televízia aj dokument, ktorý je k dispozícií na ineternete.

V rámci Mesiac knihy p. Huba, riaditeľ Oravskej knižnice A. Habovštiaka predstavil v Zichyho paláci v Bratislave nielen túto kultúrnu ustanovizeň, ale aj najnovšie publikácie od oravských autorov a o Orave.

Hviezdoslavove hviezdy bol spomienkový prierezový program na počesť 60 rokov Hviezdoslavovho Kubína. V spolupráci s NOC  na ňom 14 účastníkov z rôznych ročníkov Hviezdoslavových Kubínov ponúklo návštevníkom neopakovateľné zážitky.

Okrúhle výročie akademickej maliarky Márie Medveckej, sme si pripomenuli v spolupráci s Národnou bankou Slovenska, pretože jej najrozšírenejším dielom bola kedysi populárna „desaťkorunáčka“.


[ Pošli informačný e-mail Vytlačiť článok ]

PRIHLÁSENIE
HISTORICKÝ KALENDÁR
Historický kalendár momentálne neobsahuje žiadnu udalosť.
KALENDÁR PODUJATÍ

Dabatáza neobsahuje žiadny záznam

NOVINKY
13.02.2015: Kupón poštovej známky zdobí okrídlené srdiečko maliara J. Kudličku
Ústredným motívom personalizovaného kupónu známky, ktorú vydala Slovenská pošta pri príležitosti sviatku zamilovaných, je reprodukcia diela akademického maliara Jána Kudličku, anjelsky okrídleného srdiečka, zo zbierok Oravskej galérie, ktorá si pripomína 50. výročie založenia. viac info

13.02.2015: Feldekovci v bratislavskom V-klube
Vždy posledný pondelok v mesiaci patrí bratislavský V-klub Feldekovcom a ich hosťom. V pondelok 23. februára o 19. 00 h ním bude básnik Erik Ondrejička. viac info

12.02.2015: Mária Medvecká - Pozdrav maliarke Oravy (výstava)
Zavŕšením minuloročnej storočnice - roku venovanému oravskej umelkyni Márii Medveckej je výstava, ktorú v bratislavskej galérii Nedbalka otvorili 11. februára 2015. viac info
POČASIE NA ORAVE
PRIDAJTE SA K NÁM
  Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS! Copyright © 1991 - 2019 Obec Oravcov v Bratislave Stránky pre RSS správy Stránky pre RSS správy  Admin WebMail


Výmenný Reklamný systém
  Created by: Webinfo Slovakia s.r.o. Počet návštev: CNW:Counter Powered by: CMS phpRS 2.8.1