Pozvánka na prezentáciu publikácie Mudroňovci a Halašovci

Autor: Stella Hanzelova <geburka(at)gmail.com>, Téma: Články, Vydané dňa: 22. 11. 2018

Srdečne Vás pozývame na prezentáciu publikácie Mudroňovci a Halašovci z trilógie Keď národ umieral, ktorú predstaví jej autor  -  historik a publicista Peter Huba za účasti ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, 4. decembra 2018 o 14.00 h v Dvorane Ministerstva kultúry SR (Námestie SNP 33, Bratislava).

Kniha historika a publicistu Petra Hubu ponúka beletrizovaný životný príbeh dvoch najvýznamnejších aktérov tohto zápasu - Pavla Mudroňa a Andreja Halašu, ich rodín a spolubojovníkov. Verne zobrazuje život v Turčianskom Svätom Martine na konci devätnásteho a začiatku dvadsiateho storočia a prináša mnohé zaujímavé fakty.Obec Oravcov o. z., združujúca oravských rodákov a priateľov regiónu Orava v spolupráci s Oravskou knižnicou Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a Maticou slovenskou pozýva na koncoročné stretnutie s rodákom z oravskej obce Veličná Petrom Hubom, riaditeľom Oravskej knižnice a spisovateľom pri príležitosti prezentácie jeho najnovšej knihy Keď národ umieral.

Podujatie sa uskutoční 4. decembra 2018 o 14.00 h v Dvorane Ministerstva kultúry SR (Námestie SNP 33, Bratislava)

Podujatie otvorí richtár Obce Oravcov Milan Galanda, s príhovormi vystúpia Ľubica Laššáková, ministerka kultúry SR
zástupca vydavateľa Matice slovenskej a predstaviteľ mesta Martin. Publikáciu predstaví historik a publicista Peter Huba.

Viac o publikácii (Martinus):

"Z učebníc dejepisu väčšina z nás vie čosi o zápase slovenských vlastencov za národnú svojbytnosť v druhej polovici devätnásteho storočia, keď sa po rakúsko-uhorskom vyrovnaní vystupňovalo maďarizačné úsilie uhorskej vlády. Strohé dejepisné fakty však len matne zobrazujú tragiku ľudských osudov a strhujúce osobné príbehy tej hŕstky odvážlivcov, ktorí všetko obetovali cieľu, ktorý bol pre nich posvätný – zápasu za prežitie národa. Prihlásiť sa k Slovákom si vyžadovalo odvahu a sľubovalo najmä prenasledovanie, i väznenie.

S týmito pohnutými časmi sú nerozlučne spojené aj osudy dvoch významných rodín – Mudroňovcov a Halašovcov. Kniha historika a publicistu Petra Hubu ponúka beletrizovaný životný príbeh dvoch najvýznamnejších aktérov tohto zápasu – Pavla Mudroňa a Andreja Halašu, ich rodín a spolubojovníkov. Verne zobrazuje život v Turčianskom Svätom Martine na konci devätnásteho a začiatku dvadsiateho storočia a prináša mnohé zaujímavé fakty, ktoré v učebniciach dejepisu nenájdete."


Publikáciu si môžete zakúpiť aj prostredníctvom internetu v kníhkupectve Martinus (reprodukcia obálky Martinus.sk).

O autorovi:

Peter Huba vyštudoval históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil ako riaditeľ Okresného archívu, Oravskej galérie, Oravského múzea, v súčasnosti je riaditeľom Oravskej knižnice. Ako vydavateľ vydával od r. 1990 do roku 2009 publikácie propagujúce Oravu (Nástupníckym vydavateľstvom je Vydavateľstvo Janka Hubová). Je spoluautor a zostavovateľ mnohých monografií oravských miest a obcí.

Viac informácií nájdete na stránke Literárneho centra.