POZVÁNKA: Milan Remko a jeho životopisný príbeh

Autor: Stella Hanzelova <geburka(at)gmail.com>, Téma: Články, Vydané dňa: 07. 10. 2018

Zápisky chemika je názov najnovšej knihy oravského rodáka Milana Remka z Jasenovej.

Vráťte sa s nami k nim na jesennom stretnutí oravských rodákov a priateľov Oravy na podujatí 10. októbra 2018 o 17.00 h v Staromestskom centre kultúry a vzdelávania v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici 9 v Bratislave.

Vstup na podujatie je voľný.Obec Oravcov v spolupráci s Mestskou časťou Bratislava - Staré Mesto Vás srdečne pozýva na jesenné stretnutie svojich členov a priateľov. Stretnutie bude venované bratislavskému Oravcovi Milanovi Remkovi - rodákovi z Jasenovej, ktorý spísal svoje spomienky na druhú polovicu 20. storočia a počiatok 21. storočia.

Podujatie sa uskutoční v stredu 10.októbra 2018 od 17.00 h v Staromestskom centre kultúry a vzdelávania v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici 9 v Bratislave. Vstup na podujatie je voľný.


 

Milan Remko: Zápisky chemika

Prvé vydanie, slovensky, 365 strán
ISBN: 9788097295400

 Publikáciu si môžete zakúpiť aj prostredníctvom internetu v kníhkupectve MARTINUS.SK:

"Na pozadí historických udalostí, ktoré sa odohrávali po druhej svetovej vojne a významne ovplyvnili osudy mnohých ľudí a ich rodín autor formou „zápiskov“ zaznamenáva najdôležitejšie udalosti tejto doby, ktoré mali obrovský vplyv na jeho životný údel a osudy celej rodiny. Ide o obdobie členené podľa významných historických udalostí – od februárového komunistického prevratu v roku 1948 cez a po okupácii Československa v roku 1968, prevratné udalosti roku 1989 a víťazstvo demokracie, následné rozdelenie Československa a vznik samostatnej Slovenskej republiky.

Rozprávanie na pozadí jeho životných skúseností má niekoľko rovín. Všeobecná klíma v období „reálneho socializmu“ významne ovplyvnila jeho štúdiá, výber povolania a profesionálnu kariéru počas socializmu. Otvorenie sa svetu v nových podmienkach demokracie autor naplno využíva k nadväzovaniu trvalých kontaktov a spolupráce s okolitými krajinami. Osobné historky a udalosti dokresľujú atmosféru jednotlivých období a poukazujú na výhody aj úskalia života slovenského vedca a učiteľa na vysokej škole.

Obohacujúci vplyv medzinárodnej spolupráce autor ilustruje na príkladoch svojej bádateľskej práce. Svoje spomienky a zážitky podáva v kontexte histórie a života svojej rodnej obce a Oravy, ktorá zanechala v jeho srdci hlboké korene a ku ktorým sa rád vracia v každom období svojho života."